Et barn får poliovaksine under en navneseremoni i Nigeria. Foto: UNICEF

23 millioner barn fikk ikke grunnleggende barnevaksiner i 2020. Det er 3,7 millioner flere enn i 2019, og det høyeste antallet siden 2009.

17 millioner barn fikk trolig ikke en eneste vaksine i løpet av 2020. De fleste av disse barna bor i lokalsamfunn berørte av konflikter eller i avsidesliggende områder med svært begrenset tilgang til grunnleggende helsetjenester.

— Mange barn kommer til å dø av sykdommer som enkelt kunne ha vært forhindret av vaksiner, som følge av denne situasjonen. I tillegg vil store sykdomsutbrudd være katastrofale for lokalsamfunn og helsetjenester som allerede kjemper en hard kamp mot covid-19, frykter kommunikasjonsdirektør i UNCEF Norge, Jean-Yves Gallardo.

WHO og UNICEF presenterer i dag de første offisielle tallene som viser hvordan covid-19 har påvirket barns tilgang på grunnleggende vaksiner.

Kampen mot covid-19 har økt presset på helsevesenet verden over. Dermed har ressursene som skulle blitt brukt til grunnleggende vaksinering av barn, gått til bekjempelse av pandemien. Overbelastede helsesystemer har ført til brudd på etablerte rutiner. Konsekvensene vil trolig være katastrofale for land der helsesystemene har brutt sammen på grunn av pandemien.

Uul Masula, 28, holder barnet sitt mens han får pneumokokkvaksine i Indonesia. Foto: UNICEF

India doblet antallet uvaksinerte barn

Tallene viser et alarmerende høyt antall barn som aldri fikk sin første dose av den livsviktige DTP-vaksinen. Sammenlignet med 2019 var det 3,5 millioner flere barn som ikke fikk barnevaksinen DTP mot sykdommene difteri, stivkrampe og kikhoste i 2020.

India er det landet i verden med den høyeste økningen av barn som ikke har fått DTP-vaksinen, sammenlignet med året før.

Nedenfor følger en liste over de 11 landene med størst økning av barn som ikke har mottatt første dose med DTP-vaksinen:

- Annonse -Støtt Transit magasin med et abonnement
Land20192020
India1.403.0003.038.000
Pakistan567.000968.000
Indonesia472.000797.000
Filippinene450.000557.000
Mexico348.000454.000
Mosambik97.000186.000
Angola399.000482.000
Tanzania183.000249.000
Argentina97.000156.000
Venezuela75.000134.000
Mali136.000193.000

Tallene viser at mange mellominntektsland står for den største økningen av antall barn som mangler en eller flere vaksinedoser. Manglende finansiering, vaksineinformasjon og ustabilitet i Sør- og Latin-Amerika gjør at vaksinasjonsdekningen i området har sunket betraktelig de siste årene. I 2020 var kun 82% av barna fullvaksinerte med DTP-vaksinen, mot 91% tilbake i 2016.

– Tallene er alarmerende. Vi kan ikke la covid-19 føre til en gjenoppblomstring av meslinger, polio og andre dødelige sykdommer som kunne vært forebygget. Verden må samarbeide for å få det rutinemessige vaksineringsprogrammet tilbake på rett spor, oppfordrer Gallardo.

Annonse
Den eneste publikasjonen som leverer global journalistikk på norsk. Støtt Transit magasin med et abonnement og sikre deg samtidig tilgang til alt innhold.